Ida Kamińska

Serdecznie zapraszam jutro (niedziela) 10 lutego o godz. 15 do Teatru Żydowskiego w Warszawie na spotkanie poświęcone wielkiej aktorce Idzie Kamińskiej (nominowanej do Oscara za rolę w filmie “Sklep przy głównej ulicy”), założycielce i patronce Teatru Żydowskiego.

Pokażemy film dokumentalny o Idzie Kamińskiej pt. “Jej teatr” w reżyserii Władysława Forberta. Fragmenty autobiografii aktorki pt. “Moje życie, mój teatr” przeczytają Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Stanisława Celińska i Ewa Dąbrowska.

O Idzie Kamińskiej mówić będą m.in. Mariusz Szczygieł (autor reportażu biograficznego o Idzie Kamińskiej), szefowie Teatru Żydowskiego Gołda Tencer i Szymon Szurmiej a także aktorka Helena Wilda, która partnerowała Idzie Kamińskiej na scenie.

Wstęp wolny.

Ida Kamińska:

Pierwsza kobieta-reżyser w okresie międzywojennym w Polsce. Pierwsza aktorka z krajów komunistycznych nominowana za najlepszą rolę kobiecą do Oscara, obok Elizabeth Taylor w “Kto się boi Virginii Woolf” i Anouk Aimée w “Kobiecie i mężczyźnie'”. Pierwsza dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie, twórca największej żydowskiej sceny teatralnej na świecie.

Wątła fizycznie i z niedużym głosem, na scenie urastała do potęgi – napisał o niej jeden z jej uczniów, aktor i pisarz Henryk Grynberg. Debiut teatralny miała za sobą w wieku niespełna sześciu lat, a oficjalnie zawodową aktorką stała się w 1917 roku, skończywszy lat osiemnaście. Teatr był dla niej domem i szkołą życia.

Ida Kamińska odziedziczyła talent po rodzicach: matce – Ester Rachel Kamińskiej zawdzięczała aktorską umiejętność kreowania początkowo pełnych emocji z czasem coraz bardziej oszczędnych, a równocześnie niezwykle wyrazistych ról; ojcu – organizacyjny i menedżerski.

Kamińska stworzyła dziesiątki kreacji, z których wiele przeszło do historii teatru. Zagrała 124 role teatralne, wyreżyserowała 65 spektakli, napisała dwa dramaty “Ongiś był król” i “Zasypać bunkry”,

a także dwie książki: “Nie brakuje mi niczego oprócz pracy” i autobiografię “Moje życie, mój teatr”. Ponadto przetłumaczyła na język jidysz 58 sztuk.

Była osobą niezwykle skromną, pełną energii. Dzięki jej zapałowi Teatr Żydowski podróżował po całym świecie. Zapalona brydżystka, zasłynęła także doskonałymi stosunkami ze swoimi aktorami, dla których wygrywała w karty nawet mieszkania.

W sierpniu 1968, wobec narastającej antysemickiej polityki ówczesnych władz, artystka wyemigrowała do USA, gdzie zmarła w maju 1980 roku.

Spotkanie inauguruje nowy cykl Teatru Żydowskiego “Bagaże kultury”.

BAGAŻE KULTURY… Bo bagaże pełne wspomnień i opowieści, rękopisów, książek, taśm filmowych, teatralnych fotosów, bo bagaże emigrantów, wyrzuconych, podróżników, poszukiwaczy. Bagaże i tożsamość ich właścicieli. – Wielki temat XX i XXI wieku.

Kolejne spotkanie 3 marca, jego bohaterką będzie Agnieszka Holland.