Moje książki

Ponieważ mam zapytania o starsze tytuły i obecność książki na rynku, po małym śledztwie przekazuję:

“Świat banalny. Wiersze”, Oficyna Bibliofilów 1998 (okładka kartonowa)

bardzo skromny tomik (28 stron), od dawna niedostępny. Jest jednak w większość dużych bibliotek.

 

“Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami kultury”, Interlibro, 2000

(okładka miękka)

– zbiór wywiadów z Krzysztofem Piesiewiczem, Krystyną Feldman, Ryszardem Horowitzem, Aleksandrem Ziemnym, Niną Andrycz, Jerzym Maksymiukiem, Marią Szyszkowską, Hanną Krall, Zdzisławem Beksińskim, Egonem Naganowskim, Stefanem Chwinem, Andrzejem Barańskim, Jerzym Litwiniukiem, Anną Seniuk, ks. Janem Twardowskim. Wstęp: prof. Maria Szyszkowska.

Wydawnictwo już nie istnieje. Nakład wyczerpany. Rzadko, ale czasem można znaleźć na Allegro.

 

“Drzewa wierzą naprawdę. Wiersze”, Grupa Wydawnictwo Pomorskie 2001

(wstęp ksiądz Jan Twardowski, posłowie Irena Conti)

Ze wstępu ks. Jana Twardowskiego: “Wiersze Remigiusza Grzeli unikają tak wielkich słów jak tęsknota, miłość, samotność. Mówią słowami małymi, ale trafiają w to, co najważniejsze. Nie ma w nich nic pretensjonalnego. Chodzą po zwykłej ziemi(…) Wiersze Grzeli są jasne, przezroczyste”.

Z posłowia Ireny Conti: “To bardzo czuła próba udziału w dramacie chwili drugiego człowieka i w tym długotrwałym dramacie niespełnienia, rozpisanym na całe życie”.

Książka niedostępna, ale jest w większości dużych bibliotek.

 

“Nauka a polityka. Dziwne losy filozofii prawa w Polsce” pod red. prof. Marii Szyszkowskiej, Interlibro 2001, Elipsa 2010 (okładka miękka)

– w książce zamieszczone są moje rozmowy z Janiną Babinicz-Witucką, Lechem Falandyszem, Henrykiem Jankowskim, Antonim Kościem, Adamem Łopatką, Michałem Pietrzakiem, Marianem Podkowińskim, Grzegorzem Leopoldem Seidlerem, Katarzyną Sójką-Zielińską, Marią Szyszkowską, Czesławem Tarnogórskim.

Książka niedostępna.

  

“Bagaże Franza K. czyli podróż, której nigdy nie było”, Instytut Wydawniczy Latarnik 2004 (okładka miękka)

– książka opowiada polsko-żydowskie fragmenty biografii Franza Kafki, związek  pisarza z teatrem żydowskim i relację z urodzoną w Polsce Dorą Diamant

książkę można kupić w internetowej księgarni “Latarnika”:

księgarnia

“Bądź moim Bogiem”, WAB 2007 (okładka miękka)

Powieść osnuta wokół losów Wiery Gran, napisana i wydana za jej życia. Dostępna już jedynie na Allegro i niektórych księgarniach internetowych. Nakład wyczerpany. Książkę można znaleźć na Allegro.

“Oczy Brigitte Bardot”, Wydawnictwo Teatru Na Woli 2008 (okładka miękka)

Tekst sztuki. Napisany na zamówienie Barbary Krafftówny na jej 80. urodziny. Premiera miała miejsce w Teatrze Na Woli 5 grudnia 2008 roku. Barbarze Krafftównie partnerował Marian Kociniak. Reżyseria Maciej Kowalewski.

Książka dostępna w księgarni Prospero w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Księgarnia prowadzi też sprzedaż internetową:

Prospero

“Hotel Europa. Rozmowy” Prószyński i S-ka 2009 (okładka twarda, e-book)

Rozmowy z Anną Prucnal, Vedraną Rudan, Renate Jett, Grzegorzem Jarzyną, Urszulą Dudziak, Anną Bolecką, Tomirą Kowalik, Wandą Wiłkomirską, Barbarą Hendricks, Normą Bosquet (sekretarka Marleny Dietrich), Kingą Baranowską, Ingmarem Villqistem, Charlotte Gainsbourg, Davidem Camusem (wnukiem Alberta, również pisarzem), Hansem Weingartnerem, Irvine’em Welshem, Andrzejem Sewerynem, Vaclavem Havlem, Niką Strzemińską (córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego), Zdzisławem Beksińskim, Teresą Żylis-Garą, Charles’em Dumontem (kompozytorem piosenek Edith Piaf), Gustawem Holoubkiem, Cesarią Evorą.

Nakład wyczerpany. Ale można znaleźć na Allegro. Książka dostępna jako e-book:

e-book Hotel Europa

“Spełniony. Z Marianem Kociniakiem rozmawia Remigiusz Grzela”, Wydawnictwo Trio i Teatr Na Woli 2010 (okładka twarda)

Wywiad-rzeka z Marianem Kociniakiem, który z okazji swojego jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej przerwał milczenie (w czasie całej swojej kariery zawodowej nie dawał wywiadów), książkę otwiera tekst Andrzeja Wajdy napisany specjalnie do niej.

Książka dostępna już tylko w księgarni Prospero Instytutu Teatralnego w Warszawie, który prowadzi też sprzedaż internetową:

\”Spełniony\” w Prospero

“Wolne” Krytyka Polityczna 2012 (okładka miękka, okładka twarda, e-book)

Zbiór wywiadów z Julią Hartwig, Henryką Krzywonos, Aliną Świdowską, Zofią Posmysz, Teresą Torańską (ostatni wywiad, jakiego udzieliła), Wandą Wiłkomirską, Teresą Nawrot (o piekle w teatrze Grotowskiego), Hanną Krall, Krystyną Chiger (dziewczynką ze lwowskich kanałów uratowaną przez Leopolda Sochę, historię jej rodziny opowiada film Agnieszki Holland “W ciemności”), Ireną Rybczyńską-Holland, Agnieszką Holland i Magdaleną Łazarkiewicz.

Książka dostępna w salonach Krytyki Politycznej w całej Polsce, a także w internetowej księgarni Krytyki Politycznej:

ksiągarnia KP

a jako e-book również tutaj:

\”Wolne\” e-book

“Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy”, PWN 2013, 2016 (okładka twarda, e-book)

Wywiad-rzeka z prof. Joanną Muszkowską-Penson. Książka była jedną z sześciu finalistek nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Książkę otwiera rozmowa z Lechem Wałęsą.

Książka powinna być dostępna w księgarniach całej Polski, w sieciach Empik i Matras. A także w sprzedaży internetowej:

księgarnia internetowa Bonito

\”Było, więc minęło\” e-book

“Złodzieje koni”, Studio Emka 2014 (powieść, okładka miękka, e-book)

„Złodzieje koni” to powieść o  pokoleniach mężczyzn w „zaklętym” kręgu kompleksów, słabości i tchórzostwa. „Romantykach”, złodziejach złudzeń i marzeń. Pokoleniach nieobecnych ojców, milczących matek. Rodzinie jako polu walki.  To powieść o niebezpieczeństwie odkrywania rodzinnych tajemnic, groźnym wpływie historii kreującej zastępy bohaterów niezdolnych do życia.
Pisana nie „w imię Ojca”, a w imię „synów-kalek”.
Bo przecież mogłoby być zupełnie inaczej…

Wybrane opinie o książce:

Remigiusz Grzela w swojej nowej powieści porusza sprawy do dziś niejasne, nierozwiązane – czas okupacji i tuż powojenny, wykonywanie wyroków i akcje odwetowe, zaciekłość ludzi zdemoralizowanych wojną, bratobójcze walki, rozmycie kryteriów moralnych. Opowiada o czasach pozornie odległych, do których jednak teraz się wraca, żeby zobaczyć je w innym świetle, już przefiltrowane przez historię i nasze dzisiejsze sumienia. „Złodzieje koni” to mocna, wyrazista proza o miłości i nienawiści, o zdradzie i przebaczeniu.
Anna Bolecka

Trzech mężczyzn, trzy życiowe opowieści, trzy różne postawy i trzy etapy historii Polski. Dziadek walczył z ustanawianą władzą komunistyczną i musiał uciekać przed represjami, porzucony syn – niespełniony aktor – był PRL-owskim oportunistą, pragmatyczny wnuk zaczyna w nowej Polsce karierę filmowca. A obok wspierające ich zakochane i cierpiące kobiety. Remigiusz Grzela napisał świetną powieść – kiedy trzeba okrutną, kiedy trzeba wzruszającą – o tym, jak historia bezwzględnie i długofalowo kształtuje ludzkie losy.
Leszek Bugajski, „Newsweek”

Remigiusz Grzela jest głodny ludzkich losów i poświęca im mnóstwo czułej uwagi. Zarówno istniejący ludzie, z którymi rozmawia, bohaterowie jego dokumentalnych książek, jak fikcyjni choć równie prawdziwi bohaterowie jego powieści – wszyscy mają prawo do własnego głosu. Grzela nigdy nie osądza ich słabości, daje im prawo do prywatnego patosu.
Agnieszka Holland

Remigiusz Grzela z biografii tworzy wyznanie wiary. Z codzienności, metafizykę. Potworność opisuje lirycznie, w przewrotny sposób potęgując tragizm ludzkich losów.
Zyta Rudzka

Książka dostępna w dobrych księgarniach, na stronie wydawnictwa
A także jako e-book:
“Wybór Ireny”, Dom Wydawniczy PWN 2014 (biografia reporterska, okładka twarda, e-book)
Są takie życiorysy, w których nic się nie zgadza. Fikcja miesza się z prawdą, a prawda z roku na rok coraz bardziej się zaciera. Bywa, że w końcu łatwiej uwierzyć w fikcję niż w prawdę o sobie. Czas mija, świadkowie odchodzą, fakty się gubią i pozostają jedynie fragmenty opowieści. Ta książka jest opowiadaniem o braku miłości, zemście i nieistnieniu, ale przede wszystkim o fascynującej kobiecie, której życie było pełne fikcji, tajemnic i mitów. Choć była w nim też prawda. To ona łączyła Irenę z ludźmi, którzy znali ją od początku: Antkiem Cukiermanem, Cywią Lubetkin, Kazikiem Ratajzerem, Markiem Edelmanem, Aliną Margolis. Ta brawurowa łączniczka Żydowskiej Organizacji Bojowej, uczestniczka powstania warszawskiego, bez wątpienia bohaterka, zdecydowała się wymazać siebie – swój wojenny los, swoje pochodzenie – ze wspomnień i z książek historycznych. Wybrała nieistnienie. Zmieniła rok urodzenia, narodowość, poglądy, a nawet głos. Nie rozpoznawała prawie nikogo z dawnych przyjaciół. Była Ireną Gelblum, Ireną Waniewicz, a w końcu stała się włoską poetką Ireną Conti. Grała ją perfekcyjnie, przez całą dobę. Przez całe lata.
Fascynująca opowieść o życiu Ireny Gelblum znanej jako Irena Conti. Owoc kilkuletnich poszukiwań Remigiusza Grzeli, podróży, rozmów. Próba odtworzenia niezwykłego życia osoby, która wielokrotnie próbowała zatrzeć swoją tożsamość i przeszłość łączniczki Żydowskiej Organizacji Bojowej, niejednokrotnie bohaterską i pełną niebezpieczeństw.
Julia Hartwig

Książka dostępna w najlepszej cenie w księgarni internetowej bonito.pl
A e-book na publio.pl
“Obecność”, Wydawnictwo Drzewo Babel 2015 (okładka miękka, e-book)
Rozmowy o obecności Nieobecnych, która przynosi spokój i ukojenie. Dopełnia obrazu tego, kto odszedł i dopełnia istnienie tych, którzy pozostali. O swoich doświadczeniach mówią: Krystyna Janda, Paula Sawicka, Leszek Sankowski, Alicja Kapuścińska, Joanna Sobolewska-Pyz, Maria Iwaszkiewicz, Krystyna Morgenstern, Ruta Wermuth-Burak, Zuzanna Janin, Julia Hartwig.
“To, co najważniejsze. Irena Jun i Stanisław Brudny. Rozmowy”, Wydawnictwo Teatru Studio 2015 (okładka miękka)
Książka składa się z rozmów z wybitnymi aktorami związanymi z warszawskim Teatrem Studio od 1972 roku. Jest zapisem ich zawodowego i życiowego credo. Pokazuje jak ważne są nieustanna praca, warsztat i walka o prawdziwą jakość. To rozmowy o teatrze i o życiu. O graniu i o prawdzie. O poszukiwaniu i próbach odpowiedzi. Wreszcie o wielkiej pasji i o miłości do zawodu i do miejsca, jakim jest Teatr. To rozmowy o tym, co najważniejsze. Pretekstem jest jubileusz 80-lecia Ireny Jun i 85-lecia Stanisława Brudnego. Irena Jun i Stanisław Brudny to aktorzy, którzy oddali się teatrowi, którzy nie zabiegali nigdy o popularność i obecność w mediach i których aktorstwo i postawa zawodowa mogą stanowić wzorzec z Sevres dla kolejnych pokoleń. Najwyższy czas, aby zapytać Irenę Jun i Stanisława Brudnego o to, co najważniejsze.
“Krafftówna w krainie czarów”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka 2016 (okładka twarda, e-book)

Barbara Krafftówna stworzyła jeden z najciekawszych i zapadających w pamięć portretów kobiecych w kinie – Felicję w „Jak być kochaną”. Wzorcowa aktorka w dramatach Witkacego. Pierwsza odtwórczyni Gombrowiczowskiej tytułowej „Iwony, księżniczki Burgunda” i wykonawczyni słynnego walca „Embarras”. Niezapomniana aktorka legendarnego Kabaretu Starszych Panów, która przeklinała Bohdana Łazukę, szarpała bas i nudziła się w czasie deszczu. W filmowej roli Honoratki swoim gorącem topiła serce nie tylko Gustlika. Prawdziwa mistrzyni teatru, piosenki i kabaretu. Genialna interpretatorka kryminałów Joanny Chmielewskiej, które często nagrywała dla radia, i głos Czerwonego Kapturka ze słynnej bajki słuchanej z winylowych płyt. Głos, którego nie można pomylić z żadnym innym.

Nie ma polskiej kultury bez Barbary Krafftówny, która z ciekawością dziecka i zarazem mądrością dorosłej Alicji wędruje przez świat, przyglądając mu się, zadając pytania i zagadki. Właściwie nie ma oczekiwań, więc i nie przeżywa rozczarowań. Po prostu jest Krafftówną w Krainie Czarów!

“Bądź moim Bogiem”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, premiera 6 czerwca 2017 (okładka twarda)
Na nowo do odkrycia paryskie spotkanie z Wierą Gran.

Młody warszawski dziennikarz przypadkowo w metrze spotyka żonę zmarłego poety Borysa. Kobieta zniknęła 30 lat temu i od tamtej pory słuch po niej zaginął. Aby zrozumieć, co się stało, postanawia ją odszukać, ale nie może nawet przypuszczać, że to jedno spotkanie zmieni w jego życiu wszystko i zaprowadzi go do żydowskiej śpiewaczki Wiery Gran.

W tej literackiej konwencji Remigiusz Grzela z właściwą sobie dyskrecją próbuje ocalić relację ze spotkania z Wierą Gran, w ostatnich latach jej życia. Pytając przy tym o prawdę o nas samych w zderzeniu z biografiami innych.