Barbara N. Łopieńska

Barbara N. Łopieńska była wybitną dziennikarką, mistrzynią prasowego wywiadu. Na zajęciach z „kultury wywiadu” przerabiam zawsze ze studentami jej „Książki i ludzi” o domowych bibliotekach, „Mękę twórczą. Z życia psychosomatycznego intelektualistów” z fenomenalną rozmową z prof. Marią Janion, także zbiór reportaży „Łapa w łapę”, gdzie m.in. zaskakująca rozmowa z cenzorem. Redakcje, z którymi była związana siedem lat temu, po śmierci Barbary N. Łopieńskiej ustanowiły nagrodę jej imienia, nagrodę za najlepszy wywiad prasowy minionego roku. To wielki zaszczyt znaleźć się w finale tej nagrody. W 2006 roku byłem do niej nominowany za wywiad z sekretarką Marleny Dietrich, Normą Bosquet. W tym roku kapituła wskazała dwie moje rozmowy, z Henryką Krzywonos i Aliną Świdowską. To wielki zaszczyt dla mnie znaleźć się w finale tej nagrody.

Konkurs na najlepszy wywiad prasowy w 2010 roku

17 maja poznamy laureata
Czytaj także

Jury Nagrody im. Barbary Łopieńskiej na najlepszy wywiad prasowy w 2010 r. wyłoniło 8  finalistów. Do 7. edycji Nagrody zostało zgłoszonych 140 wywiadów prasowych 77 autorów. Wśród osób, wyłonionych przez członków Kapituły, w finale znalazły się (alfabetycznie wg nazwisk):

Bogdan Białek – wywiad z Paulą Sawicką pt. „Paula, doktor i sztuka odchodzenia” („Style i Charaktery” luty 2010)

Małgorzata Domagalik – wywiad z Joanną Racewicz  pt. „Daj mi tę siłę kochanie” (Pani wrzesień 2010)

Remigiusz Grzela – wywiad z Henryką Krzywonos, pt. „Solidarność to nie jest puste słowo” („Zwierciadło” lipiec 2010)  oraz  rozmowa z  Aliną Świdowską  pt. „Zwyczajna córka”  („Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy” luty 2010)

– Katarzyna Janowska – wywiad z Januszem Głowackim,  pt. „Piekło, raj, patataj” („Przekrój”,  październik 2010) oraz rozmowa ze Sławomirem Mrożkiem  pt.  „Wszystko, co najważniejsze”  („Przekrój” , 38/2010)

Tomasz Kwaśniewski – wywiad z Zygmuntem Baumanem pt. „Ignoranci i impotenci” (Duży Format listopad 2010)

Katarzyna Syska i Marcin Żyła – wywiad z Krystyną Kurczab-Redlich, pt. „Putin się nie czerwieni” (Znak nr 656, styczeń 2010)

Dariusz Zaborek – wywiad z prof. Michałem Głowińskim pt. „Amator kwaśnych jabłek”  (Gazeta na Święto z dnia 30/10/2010) oraz rozmowa z  Anitą Haliną Janowską  „Mój diabeł stróż”  (Gazeta na Majówkę z dnia 30/04/2010).

Nazwisko laureata poznamy 17 maja.

Pomysłodawcami i patronami konkursu są pisma, w których Barbara Łopieńska, znana ze świetnych reportaży i wywiadów, publikowała: „Polityka”, „Res Publica Nowa”, „Tygodnik Powszechny”, „Press”, „Gazeta Wyborcza”, „Viva!” i „Twój Styl”.
Laureatami Nagrody w latach ubiegłych zostali: Teresa Torańska, Anna Żebrowska, Katarzyna Bielas, Włodzimierz Kalicki, Dariusz Zaborek, Angelika Kuźniak.